EduCatering Excellence Awards 2016

Shortlist Announced!
We received so many worthy nominations for each of the awards this year, making it extremely tough for our judging panel to decide. However, after a day of discussion and deliberation, we can now reveal the 2016 finalists!

This year’s shortlisted nominees are...

Contract Caterer of the Year
GS Plus
ISS Facility Services Education
The Contract Dining Company

CSR Award
CATERed Limited
Food Cardiff

District Manager of the Year
Rachel Dargie, ABsolutely Catering
Melanie Ryder, Stockton Borough Council

Independent School Caterer of the Year
Trevor Barnes, Edwards & Blake
Philip Lockyer, Holroyd Howe
Joanne de Costa, Holy Cross Girls School

Innovation Award
Digital Dinner Ladies, Bolton Council
LayAR App, North Ayrshire Council
The School Food Champions Programme, The Design & Technology Association, Eagle Solutions Services & The British Nutrition Foundation

Local Authority of the Year
CATERed Limited
South Tyneside Council
Surrey Commercial Services

Marketing Award
Barking and Dagenham Catering Services
CATERed Limited
Taylor Shaw

Newcomer of the Year
Steven Sparkes, Horsforth School
Steven Cross, Park Community School
Joanne Cars, St Damian's RC Science College

Primary School Caterer of the Year
Natalie Percival, Hester's Way Primary School
Donna Amiteye, Norse Commercial Services
Katherine Breckon, West Cliff Primary School

School Food Plan Award
Frances Graves, Queen Ethelburga's Catering Department
The School Food Champions Programme, The Design & Technology Association, Eagle Solutions Services & The British Nutrition Foundation
Jason O'Rourke, Washingborough Academy

Secondary School Caterer of the Year
Joanne Murray, The Barlow High School, Manchester Fayre
Sharon Blakemore, The Grangefield Academy, Stockton Borough Council
Clair Morley, The John Wallis Academy, Nourish Contract Catering

Self Managed School Caterer of the Year
Jose Luis De Abreu, Greenshaw Learning Trust
Ryan Cummings, King James's School
Rob Bullock, St Wilfrid's RC College

Specialist Operator of the Year
Louise Goodall, Catering Academy
Anne Burns, Education Catering Oldham
Sonya Fox, HC3S

The winner of each category will be revealed at the glittering awards ceremony on Monday 17th October at the Royal Garden Hotel, London.
If you would like to join our finalists in celebrating, please book your place today:

If you are a school or local authority looking to attend, please click here to download a booking form.

If you are a contract caterer looking to attend, please click here to download a booking form

Alternatively you can call us on 0344 571 8210

We wish you all good luck with your nomination!